1. Kandalló betét és a hozzátartozó fűtési rendszer felépítése, működése:
Az ACQUACALOR-22/29 egy előre gyártott monoblokk szerkezetű, vízteres rendszerű kandallóbetét. Minden
típus 800°C-ig hőálló kerámia ajtóüveggel rendelkezik. A kandallóbetét beépítési helyén érdemes termosztatikus radiátorszelepeket elhelyezni a fűtőtestekre a túlfűtöttség elkerülése érdekében (a tűztérből közvetlenül kiáramló meleg levegő hatása és a sugárzó hő miatt).
A kandalló rendeltetésszerű - a használati útmutatóban leírtak szerinti - üzemeltetése esetén a rendszer hőmérséklete messze a káros érték alatt tartható. (a kandalló vízteréből kilépő víz, max. hőmérséklete 65 Celsius fok). Ha bármilyen okból eredően a rendszer nyomása, illetve hőmérséklete a megengedett értékek fölé emelkedik a kazán biztonsági berendezései, megakadályozzák a fűtési rendszer károsodását (opcionálisan rendelhető, beépítése garanciális feltétel).
Háromféle szerelési egység kapható előre-gyártott kivitelben a vizes kandallókhoz (KIT1; KIT 2; KIT3).
KIT 1 jelű szerelési szett:
Ha a kandallóban a víz hőmérséklete meghaladja a 90°C-ot, a termosztát (ST) aktiválja az akusztikus riasztót, és hangjelzéssel figyelmezteti a kezelőt (az RE jelű vezérlésen keresztül), hogy csökkentse a tüzelés intenzitását a primer és a szekunder levegőáram korlátozásával. Valamint a rendszerbe beépített VST (hőfokérzékelő biztonsági szelep) kinyit és a melegvíz egy részét leengedi. Az EV jelű 3 járatú szeleppel tudjuk megoldani, hogy ha a fűtési rendszerben a hőmérséklet az előzőek segítségével sem csökkenne a biztonságos mértékre, akkor az NA jelű oldal felé engedi a fűtővizet és az Sc 20 jelű hőcserélőbe juttatott hidegvízzel, hűti azt. Az így felmelegített vizet az ACS jel felé engedjük ki a szabadba.
Ha ennek ellenére a fűtés intenzitása tovább emelkedik, a kandallóban gőz képződhet, amit a VE jelű tágulási tartályba vezet a biztonsági vezeték (Emergency tube), s ezzel megakadályozza a rendszer felrobbanását. Ekkor a rendszerben a nyomás 1.5 bar fölé emelkedik, s a VSP rugóterhelésű biztonsági szelep működésbe lép, és a rendszerből vizet enged le a nyomás biztonságos értékre történő csökkentése érdekében. A fent leírtak nem normális üzemi állapotok, azokat minden esetben el kell kerülni!A biztonsági vezeték a tágulási tartályhoz megy, melybe elzáró szerelvényt beépíteni
SZIGORÚAN TILOS!
Az esetlegesen előforduló problémák miatt, a fűtési rendszerből leengedett vizet, pótolni kell, melyet a tágulási tartályba épített úszógolyós szelepen keresztül lehet megoldani automatikusan az AF jelű vezeték segítségével. Ha az úszógolyós szelep meghibásodna és nem zárna el, akkor az S jelű túlfolyón keresztül a csatornába jut a többletvíz.
A kandallóból a tágulási tartályba került többletvíz a tágulási vezetéken (Cargo tube) kerül vissza a fűtési
rendszerbe.
A rendszerben a fűtővizet a P jelű szivattyú keringteti (az esetleges javítás miatt be van építve egy-egy db V jelű elzáró-szelep).
Normál üzemmódban az MI jelű előremenő vezetéken keresztül jut a fűtővíz az RA jelű radiátorba és onnan az RI jelű visszatérő vezetéken keresztül érkezik vissza a kandallóba.
Ha a kandalló nem csak egyedüli hőtermelő berendezés és például gázüzemű berendezéssel együtt üzemel, akkor a két rendszert célszerű hőcserélővel szétválasztani, hogy a gáztüzelésű oldal már zárt tágulási tartállyal üzemelhessen. A zárt tágulási tartályos oldal nyomása a kazán- és a hőleadók szerint megengedhető nyomásig használható.
Egy esetleges meghibásodás javításához a rendszerben lévő fűtővíz leürítésére szolgál az S jelű ürítő a V jelű szelepen keresztül.
KIT 2 jelű szerelési szett:
Ennél a szerelési megoldásnál a fűtési rendszer hidraulikailag teljesen elválasztott a kandallótól, így az oldal zárt tágulási tartállyal üzemeltethető, s a korrózióveszély megszűnik.
Itt egy CA jelű gázkazán van bekapcsolva a rendszerbe, amelyikbe már gyárilag be van építve a zárt
tágulási tartály és a biztonsági szelep is. Viszont a kandalló használata esetén a fűtővíz keringtetését a
zárt oldalon meg kell oldani. Azt is el kell kerülni, hogy a kandalló működése esetén a kazán üzemeljen, de ehhez szükség van egy önálló keringtető hőszivattyú beépítésére is. Azért, hogy a kombinált rendszerben elkerüljük a felesleges cirkulációt az éppen nem működő készülékben, be kell építeni egy-egy (VR jelű) visszacsapó-szelepet. Ha automatizálni szeretnénk az átkapcsolást a kandallófűtésről a gázfűtésre, vagy vissza, akkor a visszacsapó-szelepek helyett célszerű mágnes-szelepet beépíteni.
A jelölések megegyeznek a KIT 1-nél leírtakkal.
Ez a megoldás annyiban különbözik a KIT 2-től, hogy a KIT 1-nél megismert fűtővíz hűtési lehetőség
is szerepel, mint a KIT 1-nél.
Elmondhatjuk, hogy a három megoldásból ez a legbiztonságosabb, viszont ez a legköltségesebb.
Napenergiával kapcsolt fűtés:
Lehetőség van a kandallóval párhuzamosan üzemeltetni napenergia-hasznosító berendezést és gázkazánt is. Mindhárom hőtermelő egy T jelű melegvíztároló tartályba dolgozik, s onnan lehet elvezetni a fűtővizet. A puffertartály miatt lehetőség van az alacsonyabb hőmérsékletű fűtések megvalósítására is. Ilyen kialakításnál mindenképpen igénybe kell venni épületgépész tervező segítségét.
Zárt tágulási tartállyal szerelhető készülékeink
Csak azok a készülékeink szerelhetőek direkt zárt tartállyal amik úgynevezett csőkígyós rendszerűek. Ilyenek pl: IDRO 50, ACQUATONDO 22-29 sík üveges változat és a ACQUATONDO 29 prizmatikus .Továbbá a KLIMA és a WARM típusú készülékeink.
A képen a
KIT-6-típusú beépítés
Az új készülékek úgy lettek kialakítva, hogy a tűztér vízszintes tartályába egy rézcsőspirál lett beépítve.
A jobb oldali külső részén látható a spirál bevezetése és kivezetése.
A spirál kivezetésére lett szerelve egy termikus szelep, aminek a hőérzékelő szondája be van csatlakoztatva a tűztérbe. A szabadon lévő csőbe pedig a hálózati vizet kell rákötni egy 3 bár-os nyomáscsökkentő beiktatatásával.
Amikor a készülékbe túlmelegedés történik pl.95°C akkor a termikus szelep kinyit, így a nyomás alatt lévő víz átfolyik a hőcserélőn és lehűti a tűztérben lévő vizet.
Nem üríti le a rendszert és független az áramszolgáltatástól.
A víz mozgatásához kellenek különböző szerelvények vagy
KIT-ek
Gondoskodni kell a csőspirálból kimenő forró víz elvezetéséről.
A készülékekhez vásárolható kiegészítők:
KIT-5 katalógusban megtalálható.
KIT-6 katalógusban megtalálható. Használati melegvíz előállítására.
KIT szerelési csomag nélküli beépítés:
Az opcionálisan kapható KIT szerelési egység nélkül is beépíthető a kandalló fűtővíz oldali része. Természetesen a megrendelő érdeke, hogy ilyen esetben megterveztesse épületgépész tervezővel a hőleadói oldalt. A nem kellően méretezett fűtési rendszer megrendelői elégedetlenséghez vezet. A hőleadók vagy egyáltalán nem fognak fűteni, vagy csak rossz hatásfokkal. A rossz méretezés, vagy a méretezés hiánya miatt a kandalló is károsodhat (nincs megfelelő hőelvezetés). Ilyen esetben a gyártó cég nem vállal felelősséget. Természetesen a primer oldalt nyitott tágulási tartállyal kell szerelni. Ez azzal jár, hogy a fűtővízben sok lesz a levegő, s ezáltal az oxigén, ami korrózióveszélyt jelent. A szekunder oldalt célszerű h cserélővel leválasztani, s így a oxigén diffúzió megszűnhet, ha zárt tágulási tartály kerül beépítésre.
A szekunder oldalt ugyanúgy el kell látni minden biztonsági elemmel, mint a primer oldalt, csak a tágulási tartály lehet zárt. Keringtető szivattyú beépítése is szükséges, mert a primer oldal hidraulikailag el van választva.
A tágulási tartály kiválasztásánál figyelembe kell venni a kandalló- és az egész fűtési rendszer víztartalmát. A primer oldal kialakítását célszerű a KIT szerelési egység szerint elkészíteni. A szekunder oldalnál be kell építeni 1 db ¾”-os rugóterhelésű biztonsági szelepet, 1 db tágulási tartályt, 1 db nyomásmérőt (a rendszer feltöltöttségi állapotát mutatja) és 1 db ½”-os töltő-ürítőcsapot. A keringtető szivattyút a rendszer nagyságához kell kiválasztani.
A rendszerhez használható csővezetékek anyagait körültekintően, igény szerint kell kiválasztani.
Korrózió: Lehetőleg, a meglévő rendszerhez, vagy kpl. új telepítés esetén, kizárólag egymással
elektro, és oxigen diffuzió barát anyagokat építsünk össze!